Bodrum Kalesi | Bodrum Gezilecek Yerler

 Bodrum Kalesi, tarihi ve mimari açıdan oldukça zengin bir yapıdır. Saint Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kalenin, dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleion'un taşlarından oluşturulması ilgi çekicidir. İki liman arasında bulunan ve üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada üzerine inşa edilmiş olan kalenin, çeşitli ülkelerin kuleleri de bulunmaktadır.


Tarih boyunca farklı amaçlar için kullanılan Bodrum Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde hapishane olarak görev yapmıştır. Ancak I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngilizler tarafından yapılan bombalamalar sonucu kısmen yıkılmış ve terk edilmiştir. Bu süreçten sonra kalenin bazı bölümleri çift beden duvarları ile takviye edilmiştir.


Kaleye ulaşmak için 7 kapıdan geçmek gerekmektedir ve bu kapılar üzerinde çeşitli armalar bulunmaktadır. Armaların üzerinde haçlar, bantlar, ejder ve aslan figürleri yer almaktadır. İç kalede 14 adet sarnıç bulunmaktadır ve kalenin önemli unsurlarından biri olan Sapelin Alti de içerisinde yer almaktadır.


Bodrum Kalesi'nin tarihi ve kültürel zenginliği nedeniyle günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Ziyaretçiler, kalenin tarihini ve su altı arkeolojisinin önemini keşfedebilecekleri bu müzede geçmişle dolu bir yolculuğa çıkabilirler.


Bodrum Kalesi, tarih, mimari ve kültürel değeri ile Göltürkbükü seyahatinize dahil edebileceğiniz önemli bir destinasyondur. Tarih ve arkeolojiye ilgi duyanlar için özellikle kaçırılmaması gereken bir mekandır. Unutulmaz bir tatil geçirmenizi dilerim!Daha yeni Daha eski